Wien nimmt Platz – Ni korak nazad pred neofašističkim „Identitarcima“!
25. jula 2026. neofašistički „Identitarci“ namjeravaju ponovo marširati kroz Beč. Godinama je Beč redovno mjesto ljetnih demonstracija neofašističkih „Identitaraca“, koji šire rasistički i etnonacionalistički pogled na svijet prema kojem bi trebalo biti organizovano globalno društvo.
Bilo pod parolom „remigracije“ ili narativom „velike zamjene“ – cilj ostaje poziv na pomak udesno u društvu, kao i isključenje i protjerivanje svih onih koji se ne uklapaju u njihov uski pogled na svijet ljudi u dirndlu i kožnim hlačama.
Neofašisti su odlučni u širenju propagande za svoje nehumane ideje. U tome ih aktivno podržavaju krajnje desne i neonacističke grupe iz susjedne Njemačke, Italije, Švicarske i drugih zemalja. Ove grupe ni u kojem slučaju nisu izolovan fenomen; naprotiv, djeluju kao aktivističko krilo šireg autoritarnog pokreta unutar društva, koji uživa masovnu podršku krajnje desnih stranaka poput FPÖ-a. Njihov cilj nije samo postići parlamentarnu uspješnost, nego i izazvati duboku pomak udesno u svim oblastima društva.
Ekstremna desnica kapitalizira od autoritarnog trenda koji na krize kapitalizma odgovara isključivanjem i represijom. Od pooštravanja zakona o azilu do anti-feminizma: njene mizantropske ideologije imaju korijene u trenutnim strukturama moći. Ova situacija nije neizbježna. Ovo društvo su stvorili ljudi i zbog toga ga oni mogu i promijeniti. Dobar život za sve odavno je moguć; ionako ima dovoljno za sve. Dok krajnja desnica nastoji učvrstiti status quo dominacije i eksploatacije, mi težimo ništa manje nego obliku društva u kojem je sreća pojedinca neophodan uslov za sreću svih.
Neofašisti žele marširati kroz Beč. Mi ćemo im stati na put! Pozivamo na masovne blokade: pretvorimo marš neofašista u katastrofu. Beč, zauzmi svoje mjesto!
Sve informacije o kontra-demonstracije i naš potpuni poziv na akciju možete pronaći na našoj web stranici: wiennimmtplatz.noblogs.org
